Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEKELİ'DE GÜNEŞ TUTULMASI
03 Kas?m 2013, 19:00

Paylaş

Editör: sener


TEKELİ'DE GÜNEŞ TUTULMASI

Tam gözlenmesede ilginç görüntüler oldu


Bu yılın ikinci güneş tutulması, bugün saat 15:30 ile 16:10 arasında gerçekleşti. Türkiye’nin doğusunda daha belirgin olan tutulma, Tekeli’den kararmalı film ve isli cam veya tutma gözlükleri aracılığı ile gözlemlenebildi.

Türkiye'den 10 Mayıs'taki halkalı güneş tutulmasının aksine bu sefer gözlemlenebildi.  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin 2013 yılının önemli gök olayları raporunda belirtilen ve 3 Kasım günü gerçekleşecek bu tutulma, halkalı tutulma olarak başlayacak ve tam tutulma olarak devam etti.

Ancak bu tutulma, Ekvatora bölgelerinde daha etkili gözlemlendi. Gelecek ay görülecek olan tutulma, Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olacağı için hibrit tutulma olarak adlandırılıyor. Tutulmanın başlangıcı ve büyük bölümü Atlantik Okyanusu üzerinde gerçekleşecek. Ay'ın gölgesi Afrika'nın batısında karaya bastı ve Afrika kıtasının doğusuna ulaştığında tutulma sona erdi.

Tutulma, Afrika'nın tam tutulma şeridi dışında kalan bölümünün neredeyse tamamından ve bazı güney Avrupa ülkeleriyle Türkiye'den parçalı tutulma olarak görülebildi.  Türkiye'de günbatımında izlenebilecek olan tutulma sırasında güneyde Güneş'in yüzde 7 kadarı örtülürken, kuzeyde tutulmayı neredeyse göremedi. 

 

3 4 5 6

Bu haber 2509 defa okunmuştur.

Paylaş Google

İLGİLİ Haberler

BOZYAZI'DA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

ANTALYA

Tekeli-Tekmen Hal Fiyatları

SON GÜNCELLEME

CİNSİ
BUGÜN

SALATALIK


PATLICAN


FASULYE


KIL BİBER

SİVRİ BİBER


ÇİLEK ŞALE 


Tıklayınız

ANKETİMİZ

TEKELİ VALİ ÇETİN BİRMEK ORTAOKULU ŞEHİT SEDAT YABALAK İSMİ OLSUNMU?BAYRAM UYSAL BAYRAM UYSAL
HICRI YILBASI MUHARREM VE ASURE
sener sener
BIRINCI YILIMIZI KUTLUYORUZ

FOTO GALERİ

tekeli
tekeli
  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.