Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
6 TÜNEL 1 VİYADÜK AÇILDI
26 Mart 2017, 20:26

Paylaş

Editör: sener


6 TÜNEL 1 VİYADÜK AÇILDI

Bakan Arslan, burada yaptığı konuşmada, dertleri ve davalarının millete hizmet olduğunu söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Dağdaki PKK'nın eşkıya başları '16 Nisan'da evet çıkarsa biz biteriz' diyorlar. Zaten biteceksiniz. Öyle de böyle de biteceksiniz. Bu millet size izin vermeyecek." dedi.

Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Mersin-Antalya arasında yapımı devam eden Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında tamamlanan Yeşilovacık-Aydıncık ile Aydıncık-Gözce arasındaki 6 tünelle bir viyadüğün açılış törenine katıldı.

Bakan Arslan, burada yaptığı konuşmada, dertleri ve davalarının millete hizmet olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Halka hizmet etmek, Hakk'a hizmet etmektir" sözünü anımsatan Arslan, "Bu düstur üzerine yola çıkan bir liderimiz ve onun ekip arkadaşı Başbakanımız Binali Yıldırım varsa bize de düşen Allah için sizlere hizmet etmek. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın." ifadesini kullandı.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eseri eserin, taşı taşın üzerine koyarak yol alacaklarını ifade eden Arslan, şöyle konuştu: 

"Ferhat'ın Şirin'e olan aşkını herkes biliyor ama Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bizim size olan aşkımızı 7 düvel duydu. Nasıl duydu? Ferhat Şirin için dağları delmeye niyetlendi. Deldi mi delemedi mi bilemiyoruz ama niyetlendiğini, gayret ettiğini biliyoruz. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ekip arkadaşları olarak bizim size olan aşkımızı 7 düvel duydu. Türkiye çapında denizin altından trenleri yürüterek, tüneller açarak dünyaya duyurdular. Yine Türkiye çapında denizin altından tüneller delip 2 kıtayı birleştirip arabaları yürüttüler. O da yetmedi Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü. Şimdi Çanakkale Köprüsü ve İstanbul'daki 3. havalimanı. Dünya size olan aşkımızı gördü, duydu, yaşıyor ama bundan rahatsız oluyor. Niye rahatsız oluyorlar? Çünkü Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini istemiyorlar."

"Türkiye'nin sözü dünyada çok daha geçerli hale gelecek"

Arslan, 16 Nisan'da tek merkezden yönetimi sağlayacak cumhurbaşkanlığı hükümetsistemiyle çok daha sağlıklı bir yapı kurulduğunda Türkiye'nin sözünün dünyada çok daha geçerli hale geleceğini aktardı.

Bundan rahatsız olan dış güçlerin 16 Nisan'da "hayır" çıkmasını ve Türkiye'nin büyümesine engel koymak istediklerini vurgulayan Arslan, "Onlar 15 Temmuz'da istiyorlardı ki hain FETÖ ile ve diğer terör örgütleri birlikte Türkiye'yi bölsünler. Ama bu millet dedi ki 'Senin ne istediğin, yaptığın benim umurumda değil. Ben millet olma şuuruyla meydanlara inerim birlik ve beraberlik içerisinde FETÖ'ye de diğer hainlere de, sana da dersini veririm'. Siz bu dersi verdiniz. 16 Nisan'da bir ders daha vereceksiniz." diye konuştu.

Arslan, sadece Marmaray'ı, Avrasya'yı, büyük köprüleri ve havalimanlarını yapmadıklarını bunların dışında çok sayıda projelerinin olduğunu belirtti.

Mersin-Antalya arasında 28 tünel, çift taraflı olunca toplam 56 tünelin planlandığını ve bunların 10 tanesinin bittiğini anlatan Arslan, şöyle devam etti: 

"7,5 kilometre 2 ile çarpın 15 kilometre bitmiş. 6 tanesinde daha inşaat devam ediyor. Çift yön düşünürseniz 12 tanesinde daha inşaat sürüyor. Geriye kalıyor 12 tane. Bunların da projelerini yapıyoruz. Projeler biter bitmez onların da ihalelerini yapacağız. İşte dünya gelsin görsün Mersin ile Antalya arası, burada yaşayanların hayatını, ticaretini kolaylaştırmak, ürünün pazarlara kolay erişimini sağlamak için ne yaptığımızı hangi dağları deldiğimizi gelsin görsünler. Allah bunları görmeyen, gönül gözleri kapalı olanları ıslah etsin. Bu tünellerin toplam boyu 42 kilometre olacak. 2 tüp düşünürseniz 84 kilometre ve sadece tüneller değil, 6 bin 200 metrelik de 17 tane viyadük var. Eskiden biz bir tüneli yapmak için ülke olarak 17 yıl çalışıyorduk. Bir Bolu Dağı Tüneli'ni 17 yılda bitirebildik. Şimdi AK Parti hükümetleri döneminde 346 kilometre bitirmişiz. 80 yılda 50 kilometre tünel. 15 yılda 346 kilometre. 346'ya burası da dahil değil. 350'yi de geçtik. Sadece bu sene 62 kilometre tünel açacağız. Bizim derdimiz, davamız belli. Güçlü bir Türkiye ve inşallah hedeflerine yürüyen bir Türkiye. Sadece 1-2 ilde değil, 2002 yılında bölünmüş yolla bir birine bağlanan 6 il vardı. Niye? Bu ülkede sadece 6 il mi var. Bu ülkede 81 il var. Biz şu an 76 tanesini bir birine bağlamış durumdayız. Son 5'in de de çalışıyoruz. Allah'ın izniyle onlardan birisi de burası ve coğrafyayı görüyorsunuz. 81 ili, 80 milyonu bir birinden ayırmıyoruz."

"Türkiye'nin büyümesini engellemek için her gün başka bir senaryo yazıyorlar"

Arslan, 16 Nisan'de gerçekleştirilecek olan halk oylamasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, "Dağdaki PKK'nın eşkıya başları '16 Nisan'da evet çıkarsa biz biteriz' diyorlar. Zaten biteceksiniz. Öyle de böyle de biteceksiniz. Bu millet size izin vermeyecek. Yine dış güçler Türkiye'nin büyümesini engellemek için her gün başka bir senaryo yazıyorlar, her gün başka bir şey yapıyorlar. Bu coğrafyada senaryoları onlar yazıyorlardı, onlar uyguluyorlardı. 16 Nisan'da vereceğiniz güçlü destekle bizim senaryomuz belli. Bu millete, bu memlekete hizmet etme senaryosudur. Biz bu senaryoyu uygulayacağız. Onlar da avuçlarını yalayacaklar. Bu millet 15 Temmuz'da nasıl birlik beraberlik içerisinde hainlere, 7 düvele ders verdi. 16 Nisan'da da aynı şekilde ders verecek." ifadelerini kullandı.

"Çoğu gitti, azı kaldı"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da konuşmasında Necip Fazıl Kısakürek'in "Vur kazmayı dağa Ferhat, çoğu gitti, azı kaldı" sözüne atıfta bulunarak, "Allah'ın izniyle Akdeniz sahil yolunun da çoğu gitti, azı kaldı." ifadesini kullandı.

Çalışma kapsamında açılan tünellerle ulaşımın daha konforlu olacağını belirten Elvan, ulaşımda da 30 dakikaya yakın tasarrufun sağlanacağını vurguladı.

Elvan, Mersin'i Antalya'ya bağlayacak yolu en kısa sürede bitirmeyi amaçladıklarını aktararak, şöyle konuştu: 

"Allah'ın izniyle, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın, bakanlık personelimizin ve karayollarımızın gayretleriyle en kısa sürede de Akdeniz sahil yolumuzu bitireceğiz. Müteahhitlerimiz 24 saat boyunca çalışıyorlar. Cumartesi, pazar demeden, gece gündüz demeden çalışıyorlar. Bir an önce kalan tünellerimizi açmak istiyorlar. Allah'ın izniyle hem Bakanımız, hem de bizler gereken destekleri vereceğiz ve en kısa sürede sizleri Antalya ile buluşturacağız. Yapılamaz denilen yolları yapıyoruz, açılamaz denilen tünelleri açıyoruz. Ferhat misali dağları delip geçiyoruz. Allah'ın izniyle çok daha iyi şeyler yapacağız sizler için."

Yatırımların devam etmesi için siyasi istikrarın sürmesi gerektiğine işaret eden Elvan, anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan'daki halk oylaması öncesi MHP ile yola çıktılarını anımsattı.

Elvan, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu belirterek, "Biz iktidara geldiğimiz günden bu yana şunu arzu ettik, biz sizlerin hizmetkarı olmak için, milli iradenin toplumda tam manasıyla tecelli edilmesi için yola çıktık dedik. Bugüne kadar Allah'a şükür sizin hiçbir emanetinizi de yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz. Sizin o güçlü desteğiniz sürdüğü müddetçe, Türkiye kalkınacak, büyüyecek, gelişecek. 16 Nisan'da da Allah'ın izniyle hep birlikte 'evet' diyerek Türkiyemizin önünü açacağız." dedi.

Türkiye'nin geçmişte ekonomik ve siyasi krizler yaşadığını, millet ve devlet bütünleşmesinin AK Parti iktidarıyla sağlandığını söyleyen Elvan, şöyle devam etti: 

"Güçlü bir hükümet olmamıza rağmen önümüze engeller koydular, yeri geldi darbe girişimlerinde bulundular, partimizi kapatmaya kalktılar, sokaklara milleti dökmeye çalıştılar, e-muhtıra vermeye çalıştılar. Ama milletimiz, şu 15 yıllık süreçte hep bizim arkamızda durdu, Allah'ın izniyle bundan sonra da duracak, bunu görüyoruz, anlıyoruz. 16 Nisan Türkiye için son derece kritik bir dönem. Her birinizi 16 Nisan'a kadar geceli gündüzlü çalışmaya davet ediyorum."

Konuşmaların ardından Arslan, Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ve protokol üyelerince, tünellerin açılış kurdelesi kesildi.

Törenin ardından protokol üyeleri, Arslan'ın kullandığı araçla tünellerde incelemelerde bulundu. Heyet, daha sonra tünelin yapımında çalışan işçilerle yemek yedi.

 

                      Şener PORTAKAL

HABERİMİZ OLURSA HABERİNİZ OLUR


BAKANLAR KENDİ KULLANDIKLARI ARAÇLA TÜNELİ GEÇTİLER

AYDINCIK GÖZCE ARASI VİYADÜK

BÜYÜKECELİ TÜNEL GİRİŞİ

YÜKLENİCİ FİRMA ARAÇLARI

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MEHMET YABALAK HİZMETİ YERİNDE GÖRDÜ

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

BOZYAZI KAYMAKAMI HAYATİ TAŞDAN PROTOKOLDE YERİNİ ALDI

BAKANLAR LÜTFİ ELVAN AHMET ARSLAN ve MERSİN VALİSİ ÖZDEMİR ÇAKAÇAK

BOZYAZI KAYMAKAMI HAYATİ TAŞDAN,GÜLNAR KAYMAKAMI EKREM GÖNGÖR

VATANDAŞLAR HERYERDEN AÇILIŞI İZLEDİLER

AYDINCIK BELEDİYE BAŞKANI FERAT AKTAN KURDALEYİ KESERKEN

Bu haber 4542 defa okunmuştur.

Paylaş Google

İLGİLİ Haberler

BOZYAZI'DA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

ANTALYA

Tekeli-Tekmen Hal Fiyatları

SON GÜNCELLEME 17.01.2022

CİNSİ
BUGÜN

SALATALIK
7,50

PATLICAN
15,00

FASULYE
12,00

KIL BİBER
18,00

SİVRİ BİBER
10,00

DOMATES
0,00


 


Tıklayınız

ANKETİMİZ

TEKELİ VALİ ÇETİN BİRMEK ORTAOKULU ŞEHİT SEDAT YABALAK İSMİ OLSUNMU?BAYRAM UYSAL BAYRAM UYSAL
HICRI YILBASI MUHARREM VE ASURE
sener sener
BIRINCI YILIMIZI KUTLUYORUZ

FOTO GALERİ

tekeli
tekeli
  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.