Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ELEKTRİK ABONESİ OLAMAYANLARA MÜJDE
01 ?ubat 2018, 19:15

Paylaş

Editör: sener


ELEKTRİK ABONESİ OLAMAYANLARA MÜJDE

Ruhsatsız yapılara ‘Yapı Kayıt Belgesi’ geliyor

Kaçak durumdaki kat ve yapılara 'Yapı Kayıt Belgesi' ile bir nevi imar affı uygulaması gündeme geliyor.

Ülke genelinde ruhsatı olmayan ve kaçak yapı durumundaki gecekondulara, binalara, sonradan çıkılan katlara yapı kayıt belgesi adı altında bir çeşit imar affı gündeme geldi.

Hürriyet’ten Aysel Alp tarafından kaleme alınan haberde ilgili bakanlıkların ortak bir çalışma sonrası geliştirdikleri formüle göre 30 eylül 2017 tarihinden önce yapılmış olan ruhsatı olmayan ve ruhsata aykırı şekilde binaya yapılan eklemeleri olan yapılar belli şartlar dahilinde kaçak konumundan çıkacak.

“Yapı Kayıt Belgesi” alan yapılar kaçak sayılmayacak

Uygulamadan faydalanmak isteyenlerin 31 aralık 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerektiği yazılan habere göre vatandaş başvuru esnasında vatandaştan kaçak yapının üzerinde bulunduğu arsanın emlak değeri ile yapı maliyetinin yüzde 3’ü karşılığında bir kayıt parası istenecek. Buna göre Yapı Kayıt Belgesi verilecek kaçak yapılar için daha önce alınmış yıkım kararı ve kesilen cezalar iptal olacak, elektrik, su ve doğalgaz bağlatılabilecek.

Bu bir imar affı mı?

Konuyla ilgili olarak bunun vatandaşla barış olduğunu söyleyen ve imar affı olmadığını belirten bürokratlar verilecek yapı kayıt belgesiyle ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınacaklarını, yürürlükteki imar planlarının ve yasal mevzuatın uygulanmaya devam edeceğini söylediler.

Yapı Kayıt Belgesi uygulamasının kaçak yapılaşmayı artırarak can kaybına neden olacağı uyarısı yapan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu; kıyıların, yeşilin, doğanın da yağmalanmasının önünü açacak düzenlemeden vazgeçilmesi gerektiğini belirterek  hükümetin hem vatandaştan oy toplamak hem de seçim harcamalarına kaynak yaratmak için 1983’te Özal’ın yaptığı imar affını geri getirmek istediğini söyledi.

 

                      Şener PORTAKAL

HABERİMİZ OLURSA HABERİNİZ OLUR

Bu haber 7488 defa okunmuştur.

Paylaş Google

İLGİLİ Haberler

BOZYAZI'DA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

ANTALYA

Tekeli-Tekmen Hal Fiyatları

SON GÜNCELLEME

CİNSİ
BUGÜN

SALATALIK


PATLICAN


FASULYE


KIL BİBER

SİVRİ BİBER


ÇİLEK ŞALE 


Tıklayınız

ANKETİMİZ

TEKELİ VALİ ÇETİN BİRMEK ORTAOKULU ŞEHİT SEDAT YABALAK İSMİ OLSUNMU?BAYRAM UYSAL BAYRAM UYSAL
HICRI YILBASI MUHARREM VE ASURE
sener sener
BIRINCI YILIMIZI KUTLUYORUZ

FOTO GALERİ

tekeli
tekeli
  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.